Сьогодні у Берліні відбудеться урочисте відкриття пам`ятної дошки Лесі Українці, повідомляє Deutsche Welle. Ініціатива відкриття дошки Лесі Українці у Берліні належить активістам української діаспори, які кілька років тому розпочали проект із збору пожертв. Тепер посол України у ФРН Наталія Зарудна радіє тому, що цю акцію удалося підготувати спільно з Центральною спілкою українців Німеччини. "Дуже сподіваємося, що це буде не остання така культурна акція, яка нагадає про давні і тісні стосунки між нашими країнами", - сказала посол. За словами Людмили Млош, голови Центральної спілки українців Німеччини, далеко не всі, хто міг би посприяти проекту, відгукнулися на почин. Але врешті-решт усі потрібні дозволи були отримані, кошти зібрано, а полтавський скульптор Вадим Голобородов виготовив дошку.
Леся Українка (1871 – 1913) – найславніша українська поетеса, послідовний та енергійний борець за утворення українського народу, за його консолідацію в політичну націю. Вся сукупність її творів – це образ ідеальної землі, земного раю, що зветься «Україною». З’явився цей образ – і цілі маси людей збагнули, що вони не просто обивателі, а українці, що це звання їх зобов’язує, що їм є за що боротись і віддавати життя. Як кожен ідеал, цей образ не може бути повністю втіленим у земному житті, але він і сьогодні зобов’язує нас випростатись і вірно служити тій високій ідеї, що зветься «Україною».
І ти колись боролась, мов Ізраїль,
Укрáїно моя! Сам Бог поставив
супроти тебе силу невблаганну
сліпої долі. Оточив тебе
народами, що, мов леви в пустині,
рикали, прагнучи твоєї крови,
послав на тебе тьму таку, що в ній
брати братів не пізнавали рідних,
і в тьмі з’явився хтось непоборимий,
якийсь дух часу, що волав ворожо:
Смерть Україні!
Леся Українка
«І ти колись боролась,
мов Ізраїль, Україно моя!»
|
Дім-музей Лесі Українки в Ялті |
Леся Українка — це символ України. Вони стоїть рядом з І. Франком, М. Гушевським у тих досягненнях, які дійшли до наших днів. В ті буремні часи прославити Україну чудовим віршованим рядком — це подвиг. Останніми днями в українській громаді Берліна дискутували про те, чи буде присутнім на заході і президент України Віктор Янукович. Частина берлінських українців негативно ставилася до його присутності. Але, як стало відомо, український президент доручив цю місію міністрові закордонних справ Костянтину Грищенку. "Пояснили нам так, що ніби в президента не знайдеться часу в зв`язку з іншими важливими питаннями", - сказала Людмила Млош.
Ігор Казімірко
30 серпня 2010 рік
Журнал «Родослав»
|