У нові шкільні
підручники з історії за ініціативою Міністерства освіти та науки було внесено правки, покликані сформувати у школярів неагресивний образ Росії. Про це розповів автор книги для 5 класу "Вступ до історії України" Віктор Мисан. За його словами, значна частина правок, внесених у підручники, стосувалася російської політики в Україні. "Більшість міністерських рекомендацій пов'язана з формуванням дещо іншого, не агресивного образу нашого східного сусіда – Росії", - пояснив автор. Мисан повідомив, що зі змісту підручників Міносвіти зажадало вилучити героїв Крут, Українських Січових Стрільців, визвольну боротьбу
УПА в роки Другої світової війни, суспільно-політичні події і життя в Україні початку ХХІ століття. Окрім того, автору порекомендували дописати, що до викупу Тараса Шевченка з кріпацтва долучилась імператорська сім'я.
"Часткових змін зазнали матеріали про
Івана Мазепу, але вони не зачепили, як на мій погляд, основного - Мазепа постає зі шкільного підручника як патріот, освічена людина, меценат, яка боролася за Україну. В тексті параграфа, в історичних джерелах збережений його патріотичний дух, велич політика і громадянина", - зазначив Мисан.
"Найбільш вражаючою стала пропозиція стосовно параграфа "24. Війна". Я мав замінити фото Романа Шухевича на Сидора Ковпака та написати, що загони УПА воювали проти радянських військ і партизан. А те, що вони воювали і проти нацистів - викинути!" – обурився автор.
Крім того, з підручника без згоди автора було
вилучено згадку про помаранчеву революцію, вибори 2004 та 2010 років. Як повідомив Мисан, такий крок мотивували відсутністю цього матеріалу в навчальній програмі.
Як відомо, раніше міністр освіти та науки Дмитро Табачник пояснюючи необхідність написання нових підручників з історії, заявляв, що підручник має наповнюватися тільки незаперечними фактами. До таких, на його думку, належить те, що лідери українських націоналістів Степан Бандера і Роман Шухевич вбивцями та колабораціоністами, а Йосип Сталін - переможцем.